Odprawa online: nie taki diabeł straszny! Ty też sobie z nią poradzisz!

Nie po raz pierwszy znalazłam się dzisiaj na lotnisku by odprawić się na najbliższy lot i znowu zaskoczyła mnie gigantyczna kolejka przed okienkiem odprawy. I wbrew temu co widać wszędzie czyli smartfony, komputery, tablety, które towarzyszą nam już naprawdę wszędzie i codziennie tym bardziej dziwi mnie, że nie korzystamy z dobrodziejstw jakie daje nam odprawa online.

Choćby czas, przy okienku odpraw, a było ich aż pięć jedno było zarezerwowane dla klasy business, jedno dla tych, którzy dokonali odprawy online i teraz tylko oddają swoje bagaże i trzy pozostałe okienka dla zwykłej odprawy na lotnisku.

Przewagą osób, które odprawiły się już online jest wielka oszczędność czasu.

Co trzeba zrobić? Znać swój numer rezerwacji albo numer biletu elektronicznego (znajdziecie go zawsze na Waszym bilecie lotniczym jest dość długi). Do tego mieć paszport swój jak i osób lecących razem z nami, które także chcemy odprawić wspólnie .

To ważne by takich pasażerów dodać do odprawy wraz z nami a nie odprawiać zupełnie oddzielnie bo wtedy nie ma gwarancji miejsc w samolocie obok siebie.

Jeśli macie karty lojalnościowe poszczególnych linii lotniczych to dobry moment by dodać ich numer w odpowiednim okienku na stronie podczas odprawy. Mile należne za lot zostaną przypisane do waszego konta automatycznie ale często w zależności od linii lotniczej i rodzaju waszej karty wyświetli się wam rozszerzona mapa miejsc do wyboru. Wśród nich niektóre linie proponują możliwość dopłaty do miejsc w klasie economy premium (więcej miejsca na nogi), miejsca przy wyjściach awaryjnych, miejsca zarezerwowane dla rodzin z dziećmi.

Wiele linii wysyła maile przypominające o możliwości dokonania odprawy online na ok. 36-24 godzin przed wylotem, jeśli dokonywaliśmy rezerwacji podając swój adres mailowy to będzie właśnie ten przypadek. Jeśli nie to wystarczy wejść na stronę naszej linii lotniczej tam na stronie głównej znaleźć zakładkę odprawa online a potem już podając i uzupełniając wszystkie dane, część z nich może zostać zaciągnięta z danych potrzebnych do założenia rezerwacji, dokonać odprawy.

Co daje nam odprawa online:

– zyskujemy czas na lotnisku (co bardzo ważne na wypadek niespodziewanych korków w mieście, zbyt długiej kolejki przy odprawie)

– mamy pewność, że nasze miejsce nie zostanie odsprzedane komuś innemu a my przesunięci z listy pasażerów (linie wiedzą, że dotrzemy na lotnisko)

– możemy wybrać sobie miejsce zgodnie z naszym upodobaniem, okno, przejście, przód samolotu, tył samolotu (warto odprawić się jak najwcześniej by mieć pewność, że miejsca będą dostępne)

– możemy odprawić się wraz z naszymi towarzyszami podróży by mieć zagwarantowane miejsca obok siebie

– odprawa online jest bardzo pomocna dla par lub małżeństw, w których jedna osoba ma inne nazwisko albo dwa nazwiska, system przydzieli miejsca automatycznie, nie zawsze obok siebie, sugerując się kolejnością alfabetyczną, odprawa online zapewni nam miejsca obok siebie

– karty pokładowe po dokonaniu odprawy online można wydrukować, przesłać sobie w wersji elektronicznej na numer telefonu albo jeśli nie ma takiej możliwości nie robić nic, zakończyć odprawę, a karty dostaniemy już na lotnisku – to bardzo pomocne podczas odprawy poza domem, kiedy w drodze powrotnej w hotelu, kiosku, restauracji nie mamy pod ręką drukarki by móc karty wydrukować na miejscu (choć i tu zazwyczaj hotel poda adres mailowy do recepcji by wysłać tam nasze karty, albo pozwoli odprawić się na komputerze podłączonym do drukarki i w ten sposób odprawa będzie pełna).

Uwaga na tanie linie, tutaj brak odprawy online, która w zależności od przewoźnika jest często oferowana nawet na tydzień przed terminem wylotu spowoduje konieczność pokaźnej opłaty.

Oczywiście istnieją lotniska, linie lotnicze lub obostrzenia i regulacje wjazdowe, które uniemożliwią nam dokonanie odprawy elektronicznej, jednak jest ich bardzo niewiele i najczęściej dotyczą miejsc bardzo egzotycznych lub wymagających dodatkowej kontroli naszych dokumentów.

Zatem nie macie wymówki przy najbliższym locie. Spróbujcie i przekonajcie się sami, że odprawa online to naprawdę bardzo pożyteczna usługa.


  • udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *